Slováci v NHL boli túto noc absolútne hviezdy zápasov

10.11.2013 Celý región

New York 10. novembra (TASR) - Jaroslav Halák pomohol St. Louis svojím deviatym víťazstvom v sezóne k vyrovnaniu desaťročného klubového rekordu. "Bluesmani" vyhrali z úvodných 15 duelov až 11, čo sa im naposledy podarilo v sezóne 2003/2004. St. Louis zdolali na domácom ľade Pittsburgh 2:1, keď slovenský brankár chytil 19 striel Pens a inkasoval len po biliardovej presilovkovej akcii z hokejky Jussiho Jokinena. Halák nemal veľa zákrokov, ale zneškodnil viacero veľkých šancí, vrátane samostatného úniku Sidney Crosbyho, ktorý nebodoval a proti St. Louis nedal gól už sedem zápasov. Hrdinom duelu sa napokon stal sviatočný strelec Kevin Shattenkirk. Obranca Blues rozhodol vyrovnaný zápas svojím prvým gólom v sezóne, keď v 51. minúte poslal na bránku ľahkú strelu švihom a puk prepadol pod rameno Marca-Andreho Fleuyho do bránky. Shattenkirk vraj cítil, že už prichádza jeho prvý gól. "To hovorí každý deň, konečne mu to vyšlo," vtipkoval jeho obranný partner Barret Jackman. Shattenkirk natiahol svoju bodovú sériu na osem duelov, v predchádzajúcich siedmich mal vždy asistenciu. St. Louis zdolali Pittbsurgh v riadnom čase prvýkrát od 19. decembra 2006.

Gradujúca forma Mariána Hossu

Výborný formu potvrdil Marián Hossa. V súboji s Dallasom strelil slovenský útočník Chicaga dva góly a výraznou mierou prispel k víťazstvu Blackhawsks 5:2. Hossa, ktorý celkovo vyslal až šesť presných striel na bránku, udrel v záveroch prvej a tretej tretiny. Prvý strelil v 17. minúte, keď si nakorčuľoval pred bránku a po výbornej prihrávke Jonathana Toewsa vyrovnal na 1:1. Svoj ôsmy gól v sezóne a 442. v kariére strelil Hossa v 59. minúte a definitívne ním rozhodol o víťazstve "jastrabov." Dallas v zúfalej snahe o vyrovnanie riskoval, Patrick Sharp získal puk v strednom pásme, posunul ho naštartovanému Hossovi, ktorý 101 sekúnd pred koncom tretej časti premenil svoj sólový nájazd strelou pod vyrážačku Kariho Lehtonena a upravil na 4:2 a po zápase ho vyhlásili za druhú hviezdu súboja. Štyri asistencie zaznamenal Sharp. "Mal dnes vynikajúce prihrávky a ukázal prehľad. Je vo forme, ale celý útok hrá dobre," pochválil Hossa svojho spoluhráča. Siedmy zápas po sebe nehral pre zranenie Michal Handzuš. Dallas prišiel o sériu troch víťazstiev po sebe.

Pánik bodoval druhý zápas po sebe

Víťazný gól Tampa Bay na ľade Detroitu pripravil Richard Pánik a bodoval v druhom zápase po sebe. Slovenský útočník zobral v 4. minúte predĺženia puk za bránkou Kyleovi Quinceymu, našiel skvelou prihrávkou voľného Teddyho Purcella a ten svojím piatym gólom v sezóne rozhodol o prvom víťazstve Lightning v Joe Louis Arene od 12. januára 1994. "Pánik výborne forčekoval za bránkou a poslal mi skvelú prihrávku," povedal strelec víťazného gólu. "Blesky" tak ukončili takmer 20-ročné čakanie na víťazstvo v Detroite a celkovo svojho súpera zdolali prvýkrát po ôsmich zápasoch. "Nepozerali sme sa na minulosť, chceli sme vyhrať a som rád, že sa nám to podarilo," povedal tréner Tampy John Copper. Tampa hrá v tejto sezóne veľmi dobre a s dvanástimi víťazstvami zo 16 duelov je na čele Atlantickej divízie. Pánik odohral 13 minút a 43 sekúnd, okrem asistencie mal aj plusový bod a jednu strelu. Mladý útočník zaznamenal siedmu asistenciu v sezóne, na gól stále čaká. V drese Red Wings odohral 14 minút a 58 sekúnd ďalší mladý slovenský útočník Tomáš Tatar, zaznamenal jeden strelecký pokus, ale nebodoval. Oba góly Detroitu strelil kapitán Henrik Zetterberg, svoj 14. presný zásah v sezóne zaznamenal strelec Tampy Steve Stamkos.

Prvý bod pre kopeckého

Prvý kanadský bod v sezóne zaznamenal až vo svojom 17. zápase slovenský útočník Floridy Tomáš Kopecký, ale "panterom" to na body nestačilo. Florida prehrala pri debute nového dočasného trénera Petra Horacheka v Ottawe 2:3. Senátors viedli v 3. minúte 2:0, ale o dve minúty hostia znížili, keď Kopecký zobral puk ofenzívnemu obrancovi Ottawy Erikovi Karlssonovi a z jeho forčekingu ťažil Nick Bjugstad. Víťazný gól Ottawy strelil v presilovke o dvoch hráčov Clarke MacArthur, "senátori" vyhrali prvýkrát v sezóne tri zápasy po sebe. Všetky tri víťazstvá vychytal brankár Robin Lehner. Kopecký odohral 18:26 minúty, zaznamenal dva plusové body a jednu strelu.

Skóre v Toronte otváral Chára

Skóre zápasu v Bostone otvoril svojím tretím gólom v sezóne Zdeno Chára a pomohol k triumfu nad Torontom 3:1. Slovenský "obor" skóroval v 16. minúte v presilovke, keď po dobrej práci Jaroma Iginla dopravil zblízka puk za chrbát Jasone Reimera. Chára strávil na ľade neuveriteľných 28 minút a 4 sekundy, vyslal štyri strely na bránku a stal sa prvou hviezdou duelu. Po dvoch tretinách bol stav vyrovnaný 1:1, o víťazstve Bruins rozhodol dvomi gólmi v tretej tretine Patrice Bergeron, ktorý dal víťazný gól v predĺžení aj v poslednom vzájomnom zápase, ktorým bol siedmy duel štvrťfinále play off Východnej konferencie v minulej sezóne.

Carolina prehrala doma s Minnesotou 2:3 po nájazdoch, v ktorých skórovali všetci traja hráči Wild Zach Parise, Mikko Koivu i Jason Pominville. V drese Hurricanes odohral 24 minút a 18 sekúnd obranca Andrej Sekera, zaznamenal dve strely a jednu mínusku. Trápiaca sa Philadelphia zdolala Edmonton 4:2, po 21 zápasoch strelil gól Claude Giroux. Slovenský obranca Andrej Meszároš, ktorému sa nevydaril predchádzajúci zápas s New Jersey, sledoval triumf Flyers len z tribúny. Columbus prerušil päťzápasovú sériu prehier, keď zdolal New York Islanders 5:2. V drese Blue Jackets odohral viac ako 17 minút Marián Gáborík, ale napriek tímovému úspechu neprelomil svoj osobnú krízu. Gáborík neskóroval už šesť zápasov, v tomto vyslal na bránku tri strely a mal jeden mínusový bod. Za Islanders stále nehral zranený Ľubomír Višňovský.

Carolina Minnesota 2:3 (1:1, 1:1, 0:0, 0:1)